28 قانون معاملات گن

 در بازار بورس روش‌های متعددی برای سبک معاملاتی تعریف شده است. بسیاری از این روش‌ها بر پایه علم بوده است. بسیاری دیگر نیز بر اساس تجربه و مشاهدات بنیان نهاده شده است. یکی از این روش‌های معاملاتی گن است. این روش امروز با وجود اینکه علمی نیست اما طرفداران بسیاری پیدا کرده است. در ادامه این مقاله شما را با 28 قانون معاملات گن آشنا می‌کنیم.

28 قانون معاملات گن خوب یابد؟

قانون اول حد معامله

اگر نمک غذا زیاد باشد شور می‌شود و اگر کم باشد بی مزه خواهد بود. بنابراین سعی کنید میزان سرمایه‌ای که در بازار دارید متناسب باشد. در این قانون آمده سرمایه شما باید به ده قسمت تقسیم شده باشد. دقت داشته باشید که مجاز نیستید بیشتر از یک دهم سرمایه خود را روی معاملات سرمایه‌گذاری کنید. با این کار ریسک کمتری می‌کنید. 

قانون دوم حد ضرر

حد ضرر یک قانون مهم است چرا که از از دست رفتن تمام سرمایه شما جلوگیری می‌کند. در هر معامله همیشه یک تا سه سنت سعی کنید به عنوان حد ضرر قرار دهید. دقت داشته باشید این مقدار نه خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد. بلکه باید در بازه‌ای باشد که اقتضای سهام شماست.

قانون سوم افراط

در همه‌چیز افراط ‌و تفریط کار را خراب می‌کند. امام علی می‌فرمایند: بهترین امور میانه‌ترین آن‌ها است. همیشه حد وسط را در میزان معاملات رعایت کنید. هرگز در معاملات غوطه‌ور نشوید. ممکن است یک سهام سود زیادی در زمان کم به شما بدهد و شما را تشویق به خرید بیش از حد کند؛ اما دقت داشته باشید که این یکی از حیله‌های بازار به شمار می‌رود!

بورس هم بالا و پایین خود را دارد پس افراط نکنید.

قانون چهارم حفظ سود

در قانون چهارم از 28 قانون معاملات گن به قانون حفظ سود می‌رسیم. سود همانند گنجینه‌ای است که باید از آن حفاظت کرد. بنابراین دقت داشته باشید که در معامله‌ای اگر مثلاً سه سنت سود به دست آوردید؛ به همان میزان باید حد ضرر خود را افزایش دهید. همین است که می‌گویند باید سود خود را حفظ کنید. 

قانون پنجم دوستی با روند

جنگیدن با روند کار بسیار خطرناکی است. در ابتدا لازم است خوب تحقیق کنید. بعد از تحقیق و رسم نمودارهای موردنیاز باید برسی کنید روند رشد سهام متناسب با نمودارها هست یا نه. در آخرین گام لازم است بدانید نیازی نیست اگر روند با نمودارها تناسب ندارد سهام را خریداری کنید.

قانون ششم از 28 قانون معاملات گن ؛ شک هرگز

شک شالوده تمام اشتباهات است. زمانی به شکل مبتلا می‌شوید که به خودتان اعتماد ندارید. بنابراین زمانی که شک دارید؛ سعی کنید معامله‌ای انجام ندهید. در بسیاری از موارد این کار زیان ده خواهد بود. دقت داشته باشید تا زمانی که شک دارید؛ به‌هیچ‌عنوان نباید معامله انجام دهید.

قانون هفتم انتخاب سهم

در بورس همه نوع بازاری وجود دارد. سعی کنید در بازاری معامله کنید که فعالیت دارد. به نوعی شرکت‌هایی که در این بخش فعالیت دارند سود ده هستند. توجه کنید که دوری از بازارهای مرده و یا کند می‌تواند بهترین کار شما در بازار سهام باشد.

قانون هشتم تک سهم شدن

توزیع معاملات ریسک ضرر را به شکل قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. اما دقت داشته باشید که توزیع معاملات شما باید حداکثر در چهار یا پنج سهم خلاصه شود. اجتناب از تک سهم شدن می‌تواند به افزایش سود کمک کند.

قانون نهم از مجموعه 28 قانون معاملات گن محدودیت ممنوع

بازار موج‌های متفاوتی دارد. سعی کنید محدودیت‌هایی برای خود تعیین کنید که حقیقی باشند. برای مثال حد ضرر یک محدودیت حقیقی است. اگر محدودیت‌های ساختگی داشته باشید نمی‌توانید همراه بازار به جلو حرکت کنید.

قانون دهم پویایی

پویایی و به‌روز بودن یک اصل مهم در بورس است. اگر دلیل خوبی برای بستن معامله ندارید؛ هیچ اجباری برای معامله کردن نیز ندارید. تلاش کنید حد ضررهای متناسب با بازار داشته باشید. با این کار می‌توان در قانون پویایی به مقصد رسید.

قانون یازدهم از 28 قانون معاملات گن؛ پس‌انداز

همه ما در کودکی قلک داشتیم. این روش برای یادگیری پس‌انداز کردن بود. امروز این حربه ساده به کمکتان می‌آید. بهتر است سود مازادتان را پس انداز کنید. بهتر است برای پس‌انداز یک حساب جداگانه در نظر بگیرید. با این کار مدیریت سهام آسان‌تری خواهید داشت. در ثانی می‌توانید زمانی که احتیاج فوری به این پول دارید؛ از آن استفاده کنید. 

28 قانون معاملات گن

قانون دوازدهم لجباز نباش

بسیاری از سهم‌ها پیرتان می‌کند تا سود بدهد! سعی کنید از آن‌ها دوری کنید.

قانون سیزدهم کاهش میانگین

بدترین تصمیمی که می‌توانید زمانی که در ضرر هستید بگیرید؛ این است که میانگین خود را کاهش دهید. این کار باعث می‌شود به ضرر کردن ادامه دهید. 

قانون چهاردهم صبر

از قدیم گفته‌اند صبر کن تا ز غوره حلوا سازی! هرگز به خاطر بی‌صبری بازاری را ترک نکنید. هرگز از صبر کردن نترسید. قانون چهاردهم از 28 قانون معاملات گن نیز می گوید هیچ‌گاه هم به دلیل اینکه صبر ندارید وارد بازاری نشوید.

قانون پانزدهم کوچک و بزرگ ممنوع

همیشه بلند بیندیشید. همیشه سعی کنید از سودهایی که کم است چشم‌پوشی نکنید. به همین شکل سعی کنید ضرر بزرگ نکنید. این عقلانی‌ترین اصل معاملات گن است.

قانون شانزدهم در 28 قانون معاملات گن؛ پایبندی

حد ضرر یکی از محدودیت‌های واقعی است که باید در نظر بگیرید. بنابراین در حین معامله هیچ‌گاه حد ضرر خود را زیر پا نگذارید. 

قانون هفدهم ورود و خروج

رفت و آمد زیاد از حد در هر بازاری در این روش ممنوع به حساب آمده است.

قانون هجدهم از 28 قانون معاملات گن ؛راحت بفروش

در بازار همه به دنبال خرید و فروش هستند. همانقدر که مشاق به خرید سهم هستید؛ به همان میزان هم باید به فروش آن فکر کنید. فروش یک سهم در واقع مهم تر از خرید آن است. تلاش کنید به روند پول سازی از بازار ادامه دهید. به این معنی که از روند بازار برای رسیدن به هدفتان استفاده کنید.

قانون نوزدهم قیمت کم یا قیمت زیاد

سعی کنید بازه خریدوفروشتان تناسب داشته باشد. هیچ‌گاه یک سهام را تنها به دلیل اینکه یک سهم قیمت کمی دارد خریداری نکنید. هیچ‌گاه هم یک سهام را به دلیل افزایش قیمت بسیار بالا به فروش نرسانید.

قانون بیستم اهرم سازی 1

اهرم سازی باید در زمان مناسب انجام شود. هر کاری نیاز دارد در زمان مناسب انجام شود. در اهرم سازی صبر زیادی لازم است. بنابراین تا زمانی که سهم فعال باشد و سقف خود را نشکسته باید صبر کنید. این صبر هم در خرید و هم در فروش قانون یکسانی دارد.

قانون بیست و یکم اهرم سازی 2

در این کار باید تلاش کنید سهامی را انتخاب کنید که روند صعودی چشمگیری داشته باشد. بهتر است از سهام‌های با روند نزولی دوری کنید.

قانون بیست و دوم انکار

آفت بورس برای بسیاری انکار است. زمانی که سهام شما در حال ضرر دادن است؛ بهتر است ضرر را بردارید و از بازار خارج شوید. خروج نه به این معنی که دیگر از آن بازار سهامی خریداری نکنید. بلکه باید منتظر فرصت ورود دوباره باشید. این قانون از جمله 28 قانون معاملات گن می باشد.

قانون بیست و سوم دلیل عالی

ورود و خروج از بازار را تنها زمانی انجام دهید که یک دلیل علمی – تجربی قانع‌کننده و عالی داشته باشید.

قانون بیست و چهارم هیجان کاذب ممنوع

در بازار اگر تصمیمات هیجانی بگیرید؛ خیلی زود به ضرر دهی خواهید رسید. بنابراین افزایش معامله پس از دوره‌ای طولانی از موفقیت یا ضرر عقلانی به نظر نمی‌رسد.

قانون بیست و پنجم حدس

هیچ‌گاه سعی نکنید حدس بزنید فلان بازار در سقف است یا خیر. بلکه تلاش کنید با نمودارها و تحلیل‌ها به این نتیجه برسید. به بازار اجازه دهید خود را اثبات کند. نیازی نیست تمام بازارها را بشناسید!

قانون بیست و ششم پیروی

کبک تا بخواهد راه رفتن کبوتر بیاموزد راه رفتن خودش را نیز فراموش می‌کند. تلاش کنید پیرو کسی نباشید.

قانون بیست و هفتم تأمل

بهتر است قبل از هر معامله کمی فکر کنید. بعد از اولین ضرر باید معامله در بازار را کاهش دهید نه اینکه افزایش فوق‌العاده‌ای به آن بدهید!

قانون بیست و هشتم اشتباه

اشتباه کردن کار انسان است. بنابراین از اشتباه کردن نترسید. از ورود درست به بازار و خروج اشتباه از آن پرهیز کنید. چراکه ضرر این مورد بسیار زیاد است.

سبک معاملاتی گن یکی از سبک‌هایی است که امروزه در افرادی که در بورس فعالیت می‌کنند رایج شده است. این سبک نیز قوانین خاص خود را دارد. دقت داشته باشید که این قوانین تنها زمانی کارساز است که در کنار هم و مکمل یکدیگر باشند. در این مقاله به برسی 28 قانون معاملات گن که امروز رایج شده است پرداختیم. امیدواریم مفید باشد.

    لینک کوتاه: