25 نکته که یک سرمایه گذار خرد باید رعایت کند

پولدار شدن بدون ورشکستگی آرزوی بسیاری از افراد است، اما رسیدن به این هدف، با توجه به بحران‌های اقتصادی پیش روی ایران، کمی کار را سخت کرده است. در چندین سال گذشته با کاهش چشمگیر فعالیت بنگاه‌های تولیدی، بسیاری از مردم به دنبال کسب درآمد از راه‌های ساده‌ای رفته‌اند. با وجود همه‌ی تلاش‌های صورت گرفته، ورشکستگی و رکودهای اقتصادی گذشته سبب شده است که روند رو به رشد یک سرمایه گذار خرد نیز متوقف شود.

راهکارهایی برای سرمایه گذار خرد

راهکارهایی برای سرمایه گذار خرد

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی 25 نکته‌ی مهم برای کسب درآمد بهینه به سرمایه گذاران خرد معرفی کنیم.

 

25 نکته برای یک سرمایه گذار خرد

اگر قصد شروع یک فعالیت اقتصادی را دارید، مطالب زیر را خوانده و حتما به آن‌ها عمل کنید تا به موفقیت برسید:

 

دانش آکادمیک بیاموزید

برای موفقیت در کار خود، باید قبل از شروع هر کاری، تمرکز بالایی روی رشته‌ی موردنظر داشته باشد. همچنین باید تمام جوانب آن شغل را بسنجید. به عنوان مثال اگر قصد راه‌اندازی یک قنادی هستید، بهتر است ابتدا تمام محل را بگردید و رقبای خود را ارزیابی کنید. پس از آن باید تمام قوانین را با رجوع به سایت یاد بگیرید. حال که مقدمات کار خود را فرا‌گرفتید، نوبت به آماده‌سازی مغازه خواهد رسید. در این مرحله باید با اصول مختلف مثل تاثیر زیباشناسی در غذا، بررسی کشورهایی با ذائقه‌های مشابه کشور خود و دیگر مسائلی که می‌تواند کسب و کار شما را رونق دهد، بپردازید.

فراموش نکنید که یک سرمایه گذار خرد نیز باید تمام این اصول را متناسب با حیطه‌ی خود طی کند تا به نتایج دلخواه برسد.

 

خلاقیت داشته باشید

همانطور که حتما می‌دانید برای رسیدن به موفقیت در هر حرفه‌ای باید بیش از هر چیزی، خلاقیت داشته باشید. بارها این جمله که محصول خوب روی زمین نمی‌ماند را شنیده‌اید. تنها راه موفقیت در هر حوزه‌ای خلاق بودن است.

نمونه ساده: یک تولید کننده پوشاک توانست با استفاده از پارچه‌های کتانی و تنها با ایده از مدل‌های قدیمی پوشاک ایرانی، ظرف مدت سه سال به بزرگترین برند پوشاک داخلی تبدیل شود. یا یک فردی که رستوران محلی افتتاح کرده بود، با ارائه‌ی غذای با کیفیت توانست پس از مدت زمان اندکی، صفی از مشتریان را جلوی رستوران خود مشاهده کند.

همه‌ی این ها به دلیل خلاقیت است. بنابراین چیزی که سرمایه گذار خرد به آن نیاز دارند، خلاقیت خواهد بود.

 

حرفه‌ی آینده خود را با تحقیق انتخاب کنید

اگر به دنبال ثروت و زندگی ایده‌آل در آینده هستید، از علاقه‌ی خود پیروی نکنید. بلکه در این موارد باید به نتایج تحقیقاتی در مورد متوسط درآمد هر شغل نگاهی بیاندازید. باید تحقیق کنید که کدام رشته‌ها که به علایق شما نزدیک‌ترند، درآمد بیشتری کسب می‌کنند. به عنوان یک مثال احتمال ثروتمند شدن یک مهندس مالی، بسیار بیشتر از استاد دانشگاه است.

اگر شما نیز یک سرمایه گذار خرد هستید، ابتدا هدف خود را مشخص کنید و با اولویت‌بندی اهداف، مسیر و شغل درست را انتخاب کنید.

 

مکان مناسبی را برای کار خود تعیین کنید

یک سرمایه گذار خرد برای موفقیت باید با جغرافیا آشنا باشد. اگر مهندس حفاری باشید، حتما می‌دانید که تهران محل مناسبی برای درآمدزایی نخواهد بود. در عوض شهرهایی مانند قم، کرمان یا سمنان، فرصت ایده‌آلی برای شما فراهم می‌کنند تا به درآمد مناسبی برسید. سعی کنید به محلی بروید که شغل‌های بهتری را برای شما فراهم کند. اگر کارشناس بورس هستید، طبیعتا تهران از لحاظ اشتغال فرصت مناسب‌تری نسبت به سایر شهر ها برای شما ایجاد می‌کند.

 

 تجارت شخصی خود را شروع کنید

به عنوان یک سرمایه گذار خرد ، باید به دنبال کسب درآمد های جانبی باشید. گاهی این درآمدهای جانبی سود بیشتری به شما خواهند رساند. هر چند که ممکن است این کار در ابتدا انرژی شما را بگیرد و استرس زیادی به شما وارد کند، اما بعد از مدتی گذر زمان، خواهید دید که سود دهی شما چندین برابر خواهد شد. با این کار شما می‌توانید رئیس خود باشید و بر روی کار ها نظارت کنید. پیشنهاد می‌کنیم در یک زمینه به کسب علم بپردازید و سپس به شروع تجارت خود در آن زمینه بپردازید.

شروع کسب و کار شخصی برای یک سرمایه گذار کوچک

شروع کسب و کار شخصی برای یک سرمایه گذار کوچک

 

در آموزش سرمایه گذاری کنید

اگر سرمایه گذار خرد هستید، باید بدانید که آموزش و تحصیلات نیاز اصلی شماست. بدون تخصص در حوزه فعالیت هیچ امیدی به موفقیت وجود ندارد. وارد شدن به دانشگاه، شاید با هزینه‌های هنگفتی همراه باشد، اما فراموش نکنید که بعدها تمام این مبالغ به شما باز خواهد گشت. به عنوان مثال اگر شخصی به تجارت علاقه دارد، با دریافت مدرک MBA ، می‌توانید هزینه‌ی تحصیل خود را در طول کمتر از یک سال جبران کند.

 

بازارهای مالی نیز محل مناسبی برای سرمایه گذاری هستند

بازارهای مالی محل مناسبی برای چندین برابر کردن سرمایه شما خواهند بود. اگر به دانش در این زمینه برسید، قادر خواهید بود که حتی چندین برابر بیشتر از درآمد سالانه‌ی خود از آن کسب کنید. خرید سهام شرکت‌های معتبر و اوراق قرضه راهی ایده‌آل برای کسب درآمد فرعی است. اگر فرد ریسک پذیر تری هستید، بازار بورس سود بیشتری نیز برای شما فراهم خواهد کرد. همچنین از سرمایه‌گذاری روی طلا و ارز غافل نشوید. یک سرمایه گذار خرد می‌تواند با شناخت این بازار های درآمد زیادی در کنار کسب و کار خود به دست بیاورد.

 

وقت خود را سرمایه بدانید

سرمایه گذار خرد به جای هدر دادن وقت خود در طول روز، باید یک برنامه‌ریزی کامل برای خود داشته باشد. بنابراین از هر زمانی برای یادگیری ساز و کارهای اقتصادی، عملکرد شرکت‌های بورس، مدل های ساده ریاضی و سایر نکات بازارهای مالی بهره بگیرید.

 

هم سطح خودتان زندگی کنید

اگر ماهانه یک میلیون تومان درآمد دارید، زندگی کردن همانند یک فردی که ده میلیون درآمد دارد، اشتباه است. ضمن این که نباید از فرصت ها چشم بپوشید، باید در زندگی قناعت کنید. اگر در دوره‌ی کوتاهی از زندگی خود بتوانید سخت زندگی کنید، اثرات آن را در دروه‌ی رفاه خواهید فهمید.

 

حساب پس انداز داشته باشید

یک سرمایه گذار خرد باید مقداری از درآمد ماهانه‌ی خود را در یک حساب جداگانه پس انداز کند تا از هزینه‌های اضافی جلوگیری شود. بهتر است هر زمان پول خود را دریافت کردید، مقداری از آن را در حساب مخصوص خود بریزید و کارت بانکی حساب مذکور را خارج از دسترس قرار دهید. این حساب نباید با حساب تفریحات شما یکی باشد.

حساب پس انداز برای یک سرمایه گذار نوپا

حساب پس انداز برای یک سرمایه گذار نوپا

 

بودجه بندی کنید

بودجه‌ی خود را برای تمام هزینه‌های اولیه تعیین کنید. همچنین می‌توانید مقدار کمی از پول خود را برای تفریح و سرگرمی کنار بگذارید. هیچگاه هزینه‌های خود را فراتر نبرید.

 

نگهبان پول‌های خود باشید

یک سرمایه گذار خرد باید قادر باشد تا با کمترین ریسک ممکن بیشتری بهره‌برداری را از پول خود داشته باشد. به جای سرمایه‌گذاری‌های بدون آگاهی، پول خود را در بانک سرمایه‌گذاری کنید. تجربه نشان داده که ودیعه گذاشتن پول در بانک، سود بیشتری نسبت به کار کردن با آن ایجاد می‌کند. یک نکته‌ی دیگر راجع به ثروتمندان، محافظه کاری آن‌ها پیرامون پولشان است. این افراد معمولا بدهی‌های خود را نیز به حداقل می‌رسانند.

 

پول ساده بدست نمی‌آید

اگر جایی شنیدید که موفقیت مالی و پولدار شدن، بسیار ساده است، باور نکنید. پولی که ساده بدست باید، اصلا وجود خارجی ندارد.

 

مکان‌‌های درستی را برای سرمایه گذاری پیدا کنید

اگر فرض کنیم از زمان قطع منبع درآمد خود تا 6 ماه به صورت کامل می‌توانید زندگی کنید، باید روش‌هایی نیز برای سرمایه گذاری در طول این مدت تست کنید. بسیاری از ثروتمندان به صورت محافظه کارانه، پول خود را به شکل نقد در بانک گذاشته و بهره آن را دریافت می‌کنند. اما روش‌های دیگری برای سرمایه گذاری نیز وجود دارد که از جمله‌ی آن ها می‌توان به فلزات قیمتی و عتیقه اشاره کرد. هر چند می‌توانید روی این اقلام سرمایه گذاری کنید، اما باید بدانید که این کار خطرناک است. آگاه باشید که برخی از باهوش ترین افراد در این زمینه فعالیت می‌کنند. بنابراین مراقب باشید و تمرکز داشته باشید.

 

چهارپایه برنامه‌ریزی مالی را بشناسید

یک سرمایه گذار خرد باید با 4 پایه برنامه‌ریزی مالی آشنا باشد. 3 پایه از این 4 پایه عبارتند از: پس انداز، بیمه و سرمایه‌گذاری. اجازه دهید با بیمه و پس انداز شروع کنیم. باید ببینید چه مبلغی نیاز دارید؟ پس انداز شما چقدر باشد تا حداقل 3 تا 6 ماه بدون درآمد زندگی کنید؟ این پس انداز می‌تواند نقدی، اسناد یا اشیای تبدیل به پول نقد نیز باشند.

 

بیمه شدن سرمایه گذار کوچک

بیمه شدن سرمایه گذار کوچک

 

کار باید برای خودتان باشد

اغلب ثروتمندان با ایجاد کارهایی برای خودشان پولدار می شوند، به همین دلیل اغلب ثروتمندان برای خودشان فعالیت می کنند. علاوه بر این، بسیاری از مدیران اجرایی سطح بالا، پول هایشان را در شرکتی که مدیریت اش را خودشان برعهده دارند سرمایه گذاری می‌کنند. در یک بررسی مشخص شد اکثر اساتید، رزونامه‌نگاران و صاحبان مشاغل دیگر، پول برای سرمایه گذاری را روی کسب و کار خود ترجیح می‌دهند. البته این سرمایه گذاری باید ریسک کمی داشته باشد.

متغیرات سرمایه گذاری را بشناسید

یک سرمایه گذار خرد باید بدانید که عامل مهم در هر سرمایه گذاری‌ای، ایمنی، رشد و نقدینگی است. سرمایه گذاری باید درجه‌ی ایمنی زیادی داشته باشد. همچنین اگر این سرمایه گذاری نقدینگی شدید داشته باشد، نرخ بهره کمی به آن تعلق می‌گیرد.

فراموش نکنید در صورتی که سرمایه گذاری امکان رشد زیادی داشته باشد، ریسک آن نیز بالا رفته و نقدینگی نیز در آن کاهش می‌یابد. به همین دلیل نمی‌توانید پول خود را به سرعت دریافت کنید. شما باید سرمایه گذاری ها را ترکیب کنید و انتخاب نوع آن بر عهده خودتان است.

مانند پولدار ها سرمایه‌گذاری کنید

اگر یک سرمایه گذار خرد هستید، باید بیشتر از ثروتمندان بزرگ تقلید کنید. ثروتمندان پول خود را بیشتر در موارد زیر سرمایه گذاری می‌کنند:

 1. کاری که بری خود آن ها باشد.
 2. املاکی که برای آن ها پول بسازد.
 3. زمینی که قیمت آن ر حال رشد باشد.
 4. سرمایه‌گذاری‌هایی که قابلیت نقدینگی داشته باشد.

 

پیش از سرمایه گذاری 7 فرمول زیر را حفظ باشید

 1. با باز کردن یک حساب پس‌انداز، میزانی پول در آم ذخیره کنید، تا در صورت بیکاری بتوانید از آن استفاده کنید.
 2. با مشورت گرفتن از یک کارشناس بیمه، از او پیرامون خطرات احتمالی سوال کرده و خودتان را بیمه نمایید.
 3. حساب دیگری در بانک افتتاح کنید و به واسطه‌ی اوراق بهادار، سرمایه گذاری کنید.
 4. قبل از خرید سهام اوراق بهادار، همه‌ی جوانب آن اطلاع پیدا کنید.
 5. با خریدن روزنامه‌های اقتصادی، تجربیات دیگران را به خود منتقل کنید.
 6. با پول خود یک ملک در دسترس بخرید.
 7. پیوسته به فکر شروع یک فعالیت اقتصادی جدید باشید.

 

 

با خرید ملک به سود برسید

یکی دیگر از زمینه‌هایی که بسیاری از افراد ثروتمند روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند، ملک و املاک است. یک سرمایه گذار خرد نیز می‌تواند از این راه به کسب درآمد بپردازد. در واقع با خرید و اجاره دادن واحد مسکونی، تجاری یا حتی فروشگاه‌های بزرگ و تالار یا غیره، می‌توان به سودهای کلانی دست یافت. لازم است بدانید که افراد ثروتمند بخشی از پول خود را صرف خرید مستغلات می‌کنند و شما نیز اگر همه‌ی جوانب را سنجیده باشید، به سود خوبی خواهید رسید. زمینه ملک و املاک به شدت پویا است. برخی افراد می‌گویند که برای خرید خانه، وام بگیرید و با اجاره دادن آن هزینه‌ی وام را پرداخت کنید تا در انتها آن خانه برای شما باشد. در این حیطه افراد بسیاری فعالیت می‌کنند، اما بسیاری از این افراد با تصمیم گیری اشتباه به ضررهای زیادی می‌رسند. فراموش نکنید سرمایه‌گذاری در بخش مسکن یکی از بهترین راهکارها برای استقلال مالی است.

 

تنها به جایی که دوست دارید باشید، توجه کنید

فقط در صورتی می‌توانید ثروتمند شوید که طالب آن باشید. تی هارو اکر نویسنده‌ی کتاب رازهای ذهن یک میلیاردر می‌گوید: : (بزرگ ترین مانع برای به ثروت رسیدن انسان ها، ترس آن هاست. اغلب مردم از اینکه آرزوهای بزرگ در سر داشته باشند می ترسند اما باید بدانید که اگر کوچک بیندیشید، بدون شک اندک به دست خواهید آورد).

 

یاد بگیرید

اگر یک سرمایه گذار خرد باشید، تنها راه موفقیت شما فهمیدن راه های خلق ثروت است. مدیریت پول و سرمایه گذاری بیشتر را فرا بگیرید. باید بیشتر کتاب بخوانید و به اصولی که یاد گرفتید، پایبند بمانید.

 

اشتیاق خود به کار را از دست ندهید

توماس جی استنلی، نویسنده‌ی کتاب ذهن خلاق، در یک مصاحبه با افراد ثروتمند به یک نتیجه‌ی مهم دست یافت. هشتاد درصد میلیاردر ها نتیجه‌ی موفقیت خود را این می‌دانستند که کاری را انجام داده‌اند که دوست داشتند. برای موفقیت در کسب و کار خود همیشه اشتیاق داشته باشید.

 

برای رشد پول خود اقدام کنید

خرید برخی وسایل مانند تلویزیون ال‌سی‌دی میتواند جذاب باشد و با خرید این وسایل هیچ مشکلی نداریم. اما یک سرمایه گذار خرد برای موفقیت باید از خریدهای جانبی پرهیز کند و به سرمایه گذاری رو بیاورد. اگر پول شما برای این کار کم است، اشکالی ندارد. مهم این است که آن را زیاد کنید. می‌توانید در یک سپرده طولانی مدت سرمایه گذاری کنید، یا خود را بیمه کنید و یا حتی به خرید ملک بپردازید. فرقی نمی‌کند که چه کاری انجام دهید، فقط باید پول خود را ارتقا دهید.

 

رشد پول توسط سرمایه گذاران خرد

رشد پول توسط سرمایه گذاران خرد

 

اگر جسارت نداشته باشید ثروتمند نخواهید شد

یک سرمایه گذار خرد باید برای رسیدن به ثروت، جسارت کافی داشته باشد. دیو لیندال در حدود 30 سالگی کار خود را بدون هیچ سرمایه‌ای و فقط با وام‌هایی که از بانک دریافت کرد، آغاز نمود. در شرایط رکود اقتصادی، وی مشغول بازسازی خانه‌های خراب شد. بعد از مدتی ایده‌ای به ذهنش رسید که با خرید این خانه‌ها و بازسازی آن‌ها، سود زیادی بدست بیاورد. با وجود ریسک بالا و سرمایه‌ی کم او این کار را انجام داد و هم اکنون مجموعه‌های او ارزشی به مبلغ 143 میلیون دلار دارد. در واقع او جسارت کافی را داشت.

از ولخرجی دوری کنید

شاید باور نکنید اما بسیاری از ثروتمندان برای خرید منتظر حراجی می‌مانند. برای خرید تا جایی که لازم باشد، تخفیف می‌گیرند و هرگز پول خود را صرف اجناس بیهوده نمی‌کنند. بنابراین برای رسیدن به ثروت، همین امروز ولخرجی را کنار بگذارید.

 

  لینک کوتاه: