مجامع بورسی – بریم یا نریم؟

آیـا دعـوت حـضـور در مـــــجامــع شــــرکـــت‌های بـــورسی را قبـــــول کنیــــم..؟

 

به­ طور کلی سرمایه‌­گذاران به دو روش می­توانند در بازار سرمایه سود کسب کنند.

  • روش اول :  کسب بازده از نوسانات قیمت سهام در بازار
  • روش دوم :  دریافت سود نقدی

 

یکی از موضوعات دارای اهمیت در فرآیند سرمایه‌­گذاری در بازار سرمایه، حضور در مجامع شرکت‌­های بورسی است و به همین دلیل سرمایه‌گذاران باید قبل از تشکیل مجامع بورسی، تعیین کنند که قصد حضور در مجمع را دارند یا خیر؟؟

البته حضور در مجامع شرکت­‌های بورسی بیشتر به استراتژی سرمایه­‌گذار بستگی دارد ولی برخی اصول کلی، راهنمای سرمایه­‌گذار برای ورود به مجمع خواهد بود را در این مطلب میخواهیم به چالش بکشیم.

به­‌طور کلی مجامع شرکت­های بورسی به 3 دسته تقسیم­‌بندی می­شوند:

  • مجمع عمومی مؤسس
  • مجمع عمومی عادی سالیانه
  • مجمع عمومی فوق­‌العاده

 

 

مجمع عمومی عادی سالیانه

مجمع عمومی عادی مهم­ترین مجمعی است که سالانه برگزار می­شود و برای سرمایه­‌گذاران از اهمیت فراوانی برخوردار است.

در این مجمع شرکت گزارش عملکرد سال گذشته را تصویب و سهامداران در خصوص میزان پرداخت سود نقدی تصمیم­ گیری و آن را تصویب می­کنند. 

 

اما سؤال اصلی اینجاست که :

آیا در مجامع عمومی عادی سالانه شرکت کنیم یا خیر؟

 

چند نکته برای شرکت در مجامع شرکت­‌های بورسی 

در کل باید برای شرکت در مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت­های بورسی چند نکته را مدنظر قرار دهیم. اول اینکه چه مقدار سود نقدی یا DPS و در چه زمانی بعد از مجمع، قرار است بین سهامداران شرکت تقسیم شود ؟

سود نقدی درصدی از سود خالص هر سهم است که در مجمع عمومی عادی صاحبان سهام تصویب و بین سهامدارن شرکت تقسیم می­شود.   درصد سود نقدی توسط هیئت مدیره شرکت پیشنهاد و در مجمع عمومی عادی سالیانه توسط سهامداران شرکت به رأی گذاشته و تصویب می­شود.

 

 

برای اطلاع از تاریخ برگزاری مجامع عمومی سالیانه

سود نقدی مصوب  و  تاریخ دریافت سود  از   ربات تلگرامی ناظر بازار   استفاده کنید

کافیست نماد مورد نظر را در ربات ارسال کنید..

t.me/Nazer_BazarBot

 

 

شرکت­ها طبق قانون تجارت می­توانند پرداخت سود نقدی را حداکثر طی 8 ماه به تعویق بیندازد و این سیاست به میزان وجه نقد موجود در شرکت بستگی دارد، p/e سهم بعد از مجمع چقدر تغییر می­کند و قرار است در مجمع چه خبرهایی از شرکت منتشر شود و آیا این خبرها تأثیری بر قیمت سهم در روز بازگشایی دارند یا خیر.

 

 

نحوه دعوت سهامداران و حداقل حد نصاب برای برگزاری مجمع 

دعوت سهامداران به مجمع با  انتشار اطلاعیه در سایت www.codal.ir  و روزنامه رسمی ( که در مجامع قبلی انتخاب شده است) می باشد و باید بیش از 50 درصد سهامداران در مجمع حاضر باشند.

چنانچه در دعوت اول حد نصاب مذکور حاصل نشود جلسه بعدی ( دوم) با حضور هر عده از صاحبان سهام دارای حق رای رسمیت خواهد داشت و مصوبات آن نیز قانونی می باشد منوط به اینکه در دعوت دوم نتیجه دعوت اول ( عدم تشکیل آن ) قید شده باشد.

 

معمولاً تقسیم سود نقدی بالا بین همه سرمایه­‌گذاران از اهمیت فراوانی برخوردار است اما جذابیت بیشتر زمانی است که شرکت تصمیم بگیرد سود نقدی را بسیار سریع بین سهامداران تقسیم کند چون هر چقدر پرداخت سود نقدی به تأخیر بیفتد ارزش فعلی پولی که سرمایه­‌گذار قرار است در آینده دریافت کند؛ کاهش پیدا می­کند.

 

تغییر میزان ارزش پول در مدت­ زمان دریافت سود نقدی

به عنوان مثال اگر قرار باشد یک میلیون تومان سود نقدی تصویب شده در مجمع را شش ماه دیگر دریافت کنید مشابه این است که نهصد و سی هزار تومان (با نرخ بهره 15%) را در حال حاضر دریافت کنید و این به ضرر سرمایه‌­گذار است.

در ضمن این یک میلیون تومان در همان روز مجمع از ارزش سهام دارایی شما کم می شود..! چرا که سود نقدی مصوب در مجمع هر چقدر باشه به همان میزان از قیمت بازاری سهم کسر میشود..

 

سیاست تقسیم سود نقدی برای سهامداران عمده و یا سرمایه‌­گذارانی که تعداد سهام زیادی دارند کارایی دارد و مناسب سرمایه‌­گذار خرد که میخواهد در سال سهام چندین شرکت ها خرید و فروش کند، نیست و سرمایه­‌گذار خرد بهتر است قبل از مجمع نسبت به فروش سهم اقدام کند و درگیر توقف نماد برای برگزاری مجامع و دریافت سود نقدی و … نباشد.

 

پس :

شرکت در مجامع برای سهامداران حقیقی خرد توصیه نمی شود..

 

در چه شرایطی در مجامع شرکت­های بورسی شرکت کنیم:

برای حضور در مجامع شرکت­های بورسی دو حالت وجود دارد. زمانی که روند بازار سرمایه صعودی است و انتظار صعود بیشتر هم در آینده وجود دارد یا به بیان دیگر، نقدینگی وارد بازار سرمایه شده است، بهتر است در مجامع بورسی شرکت کنیم چون به دلیل خوش­بینی سرمایه­گذاران و ورود نقدینگی جدید در روند صعودی بازار، انتظار بازگشایی خوبی را بعد از مجامع داریم (به عنوان مثال در سال 91 و 92 به دلیل افزایش 3 برابری نرخ ارز و مطرح شدن بحث­های مربوط به ارزش جایگزینی بازار و از طرفی ورود سنگین نقدینگی به بازار سرمایه، هیجان بالایی در بازار برای خرید سهام وجود داشت، به­ گونه ­ای که هر سهمی بعد از برگزاری مجامع با درصدهای بالا بازگشایی می­شد) اما در هنگام روند نزولی و رکودی بازار بهتر است که در مجامع شرکت نکنیم چون با احتمال زیاد انتظار بازگشایی مناسبی برای سهام شرکت­ها بعد از برگزاری مجمع وجود ندارد و فشار عرضه­ ها در بازار قوی­تر از تقاضاست و همین عامل موجب کاهش قیمت سهام در هنگام بازگشایی می­شود.

چرا که همیشه بعد از مجمع عادی سالانه شرکت ها  نماد ها بدون محدودیت نوسان قیمتی به تابلو معاملات باز میگردند. و با هر قیمتی میتواند باز شود.

 

مثال عملی از حضور در مجامع شرکت­های بورسی و محاسبه قیمت سهم بعد از مجمع

در این مثال قصد داریم بررسی کنیم که قیمت سهم در هنگام بازگشایی بعد از برگزاری مجامع به چه صورتی است. به عنوان مثال شما 1000 سهم از شرکتی را دارید که سود خالص هر سهم 100 (EPS) تومان و این شرکت هم قرار است 80% از سود خالص را به عنوان سود نقدی در مجمع تقسیم کند. از طرفی قیمت این سهم قبل از بسته شدن برای مجمع عمومی عادی سالیانه 600 تومان است. مجمع برگزار شده و سود نقدی 80 تومانی هم توسط سهامداران شرکت تصویب می­شود.

600 = قیمت سهم قبل از مجمع

80 = سود نقدی تصویب شده در مجمع

520 = قیمت تئوریک سهم بعد از مجمع

از لحاظ تئوریک قیمت سهم قبل از بازگشایی، 520 تومان است، ولی در روز بازگشایی عرضه و تقاضا (حراج قیمت) تعیین­ کننده قیمت سهم است که ممکن است با توجه به خبرهای منتشر شده در مجمع و یا سرمایه ­گذاران فعال در سهم (بازیگران سهم) و یا روند حرکتی بازار، شاهد نوسان چند درصدی در سهم باشیم.

 

اگر قیمت بازگشایی سهم پس از برگزاری مجمع برابر با قیمت تئوریک یعنی 520 تومان باشد یعنی سرمایه ­گذاران حاضر در مجمع، متحمل سود و زیانی نشده­ اند ولی اگر قیمت سهم بعد از برگزاری مجمع و با وجود تقسیم سود نقدی 80 تومانی، به 650 تومان افزایش یابد در این صورت افراد حاضر در مجمع، علاوه بر دریافت سود نقدی، شاهد افزایش قیمت سهم نیز بوده ­اند و از رفتن به مجمع سود خوبی نصیبشان شده است چرا که قیمت تئوریک سهم 520 تومان بوده و سهم در روز بازگشایی 1330 تومان بالاتر از قیمت تئوریک بازگشایی شده است. از طرفی نیز سرمایه­ گذار حاضر در مجمع قرار است 80 تومان به ازای سود نقدی دریافت کند، پس سرمایه­گذار با شرکت در مجمع 210 تومان سود کسب کرده است.

 

گاهی اوقات ممکن است قیمت سهم در هنگام بازگشایی از قیمت تئوریک هم کم­تر باشد که در این صورت سرمایه­‌گذار متحمل زیان می­شود. به عنوان مثال اگر در مثال بالا قیمت سهم بعد از برگزاری مجمع در محدوده 480 تومان بازگشایی شود سرمایه­‌گذار متحمل زیان 40 تومانی به ازای هر سهم می­شود.

 

 

نکته:

سود نقدی تقسیم شده، بخشی از قیمت سهم قبل از بسته شدن است که به سرمایه­‌گذار حاضر در مجمع پرداخت شده و این مبلغ از قیمت سهم کسر می­شود و قیمت به­‌دست آمده تحت عنوان قیمت تئوریک به عنوان مبنای قیمت بازگشایی سهم به حساب می‌­آید.

 

رابطه سال مالی با برگزاری مجمع و توزیع سود نقدی

با رسیدن سال مالی شرکت ها ، شرکت ها موظف هستند با دعوت از سهامداران ظرف 4 ماه مجمع عادی سالیانه خود را برگزار کنند..

و چنانچه سود نقدی در مجمع تصویب شد شرکت موظف است ظرف 8 ماه این سود را به حساب سهامداران واریز کند.

 سود نقدی فقط شامل افرادی می شود که در زمان برگزاری مجمع سهامدار شرکت بوده باشند

و هیچ فرقی نمیکند که یک روز قبل از مجمع سهامدار شرکت را خریده اند  یا  یک سال قبل !

ضمنا این سهامداران نیازی نیست تا زمان توزیع سود سهامدار شرکت باقی بمانند و میتوانند همان روز اول بعد از مجمع سهام خود را بفروشند و در تاریخ توزیع سود ، سود نقدی خود را دریافت کنند.

 

حداکثر مدت زمان لازم برای پرداخت سود نقدی به سهامداران شرکت حداکثر 8 ماه در نظر گرفته شده است اما برخی شرکت­ها در مدت یک یا دو هفته و برخی نیز معمولاً در ماه­های چهارم و پنجم بعد از برگزاری مجمع و برخی نیز 8 ماه بعد از برگزاری مجمع سود نقدی را بین سهامداران حاضر در مجمع تقسیم می­کنند.

مقدار سود نقدی نیز توسط هیئت مدیره شرکت تعیین شده و در مجمع نیز به تصویب سهامداران شرکت می­رسد.

طبق قانون، شرکت­‌ها موظفند حداقل 10 درصد از سود خالص هر سهم را بین سهامداران تقسیم کنند.

گاهی اوقات ممکن است شرکتی به دلیل داشتن سود انباشته بالا و توافق سهامداران عمده بیشتر از 100 درصد سود خالص را بین سهامدارن در مجمع تقسیم کند. یعنی ممکن است سود شرکت 120 تومان باشد ولی در مجمع تصمیم­گیری شود که 150 تومان سود نقدی تقسیم شود.

 

چگونگی دریافت سود نقدی با حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه

شرکت اطلاعیه‌­ای در سایت codal.ir منتشر می­کند.  برخی از شرکت­ها از سهامداران خود می­خواهند فرمی را که شامل اطلاعات مربوط حساب و اطلاعات سهامداری می­باشد را تکمیل کرده و برای شرکت ارسال کنند و برخی دیگر نیز با توجه به تعداد سهام سهامداران و یا براساس حروف الفبا در تاریخ­های تعیین شده به بانک معرفی شده از طرف شرکت مراجعه کنند و سود نقدی خود را دریافت کنند.

اگر به هر دلیلی در زمان تعیین شده امکان دریافت سود نقدی خود را نداشتید، می­توانید با مراجعه به امور سهام شرکت و یا تماس تلفنی با امور سهام شرکت، اطلاعات مربوط به چگونگی دریافت سود نقدی را از شرکت درخواست کرده و سود نقدی خود را دریافت کنید.


 

• فایل های مرتبط

انواع مجامع (۶ صفحه)

مجامع عمومی در شرکتهای سهامی (۶ صفحه)

 

 


• فایل های صوتی مرتبط

۱- مجامع، اقسام و چگونگی(قسمت اول)

 

۲- مجامع، اقسام و چگونگی(قسمت دوم )

 

۳- مجمع، کارگاهی آموزشی است

 

 

لینک کوتاه: