لوگوی الف بورس - سایز کوچک

نمودار ها و کندل ها

دسته بندی :آموزش تکنیکال
انواع نمودارها

انواع نمودارها در تحلیل تکنیکال

همه افرادی که از تحلیل تکنیکال برای بررسی بازارهای مالی استفاده می‌کنند، هر ساعت یا هر روز، قیمت‌ها را بررسی و نمودار این تغییرات را ترسیم می‌کنند. نمودارها در تحلیل تکنیکال دو بعدی هستند. معمولا محور افقی را زمان و معمولا محور عمودی را قیمت تشکیل می‌دهد.
نمودارها دارای انواع مختلفی هستند:
می‌توانند در بازه‌های زمانی مختلفی ترسیم شوند که این بازه از یک دقیقه شروع ‌شده و تا ماهیانه ادامه دارد.
می‌توانند ساده یا لگاریتمی باشند.(تفاوت نمودارهای ساده و لگاریتمی این است که نمودارهای لگاریتمی درصد تغییرات را به دقت نشان می‌دهند، اما در نمودارهای حسابی یا ساده این مورد وجود ندارد.)

یک نمونه از نموداری ساده مانند شکل بالا می باشد. اين نمودار نمايشي از تغييرات قيمت يک سهام در يک دوره 6 ماهه است . قسمت پايين نمودار، خطي که بصورت افقی ادامه یافته است(x) نشان دهنده تاريخ و يا مقياس زماني است. سمت راست نمودار، خط عمودي (y) قیمت سهام را نشان می دهد. با مشاهده نمودار مي بينيم که در آذر ماه سال گذشته قيمت اين سهام 7100 ريال بوده است، در حاليکه در ارديبهشت سال جاري قيمت آن در حدود 8500 ريال بوده است. اين مشاهدات به ما مي گويد که قيمت اين سهام بين آذر 89 و ارديبهشت 90 افزايش پیدا کرده است.

براساس توافق قيمت سهم و حجم معاملات بر روي محور عمودي و زمان بر روي محور افقي نشان داده مي شود. در محور زمان تقسيم بندي مي تواند از بازه 15 دقيقه تا ده ساله متغير باشد که بر همین حسب بازه کاربرد دارند اعم از تحليل هاي کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت.
پرکاربرد ترين و معروف ترين نمودارها، عبارتند از: نمودار خطي، نمودار ميله اي و نمودار شمعي

Line Chart نمودار خطي

در تحلیل تکنیکال نمودارهاي خطي هيچ اطلاعات تصويري از بازه تجاري نقاط منحصر به فرد مانند بالاترين قيمت، پايين ترين قيمت يا قيمت ابتدا به ما نمي دهد. ساده ترين نوع نموداردر تحلیل تکنیکال، نمودار خطي مي باشد که از به هم پيوستن قيمت هاي بسته شدن (close) روزانه يک سهم در طي يک دوره معين شکل مي گيرد. با این اتصال ما مي توانيم حرکت کلي قيمت سهم يک بازه زماني مشخص را مشاهده کنيم. به هر حال، قيمت نهايي اغلب در مقايسه با قيمت هاي بالا و پايين در يک روز در داده هاي بازار سهام، مهمترين قيمت است و به همين دليل، تنها کميتي است که در اين نمودار مورد استفاده قرار مي گيرد .
سادگي نمودار خطی نکته مثبت اين نمودار در تحلیل تکنیکال است. اين نمودار در هم ريخته نيست و ديد خوبي از نوسانات قيمت سهم را نمايش مي دهد.
نکته منفي اين نمودار در تحلیل تکنیکال اين است که تحليل گر نوسانات سهم در يک دوره خاص را نمي تواند مشاهده کند. مثلا اين نمودار قابليت نمايش قيمت هاي باز شدن، پايين و بالای يک روز سهم را ندارد. اتصال اين خطها مي تواند به تحلیلگر در تحلیل تکنیکال کمک کند حرکت کلي قيمت براي سهام يک شرکت را در يک زمان معين مشاهده نمايد.

 

Candlesticks نمودار شمعي

هر دو نمودار ميله اي و شمعي به جهت نمايش تغييرات قيمت در يک بازه زماني با هم برابرند، اما مزيت نمودار شمعي اين است که از تغييرات روند قيمتي از لحاظ بصري به سرعت و سادگي قابل تشخيص مي باشد.

نمودار شمعی یا کندلی پرطرفدارترین و پرکاربرد ترین نوع نمودار تحلیل تکنیکال است.این نمودار نیز اطلاعاتی از قبیل قیمت باز شدن، بسته شدن و دامنه نوسان قیمتی در بازه زمانی مورد نظر را نشان می‌دهد.

نمودار شمعی با کمک کندل ها در تحلیل تکنیکال بسیار برای تحلیلگران مفید و موثر واقع شده است.

در تحلیل تکنیکال نمودارهاي شمعي همان اطلاعات نمودارهاي ميله اي را به ما مي دهند، اما در قالب گرافيکي. نمودار شمعي از دو بخش بدنه اصلي و سايه تشکيل شده. بدنه اصلي شمع نشان دهنده قيمت آغاز و پايان معامله است و بخش ديگر شامل دو خط است که به سايه مشهور شده است. خط بالايي را سايه بالايي و خط پاييني را سايه پاييني مي گويند. از اين رو دامنه نوسانات سهم در طول دوره زماني مورد داد و ستد توسط سايه ها نمايش داده مي شود.

اگر قیمت باز شدن کندل(شمع) پایینتر از قیمت بسته شدن آن باشد به عبارتی با افزایش قیمت روبرو شده باشد کندل تو خالی یا سفید است. اگر قیمت باز شدن کندل بالاتر از قیمت بسته شدن آن باشد سهم با کاهش قیمت روبرو شده و کندل آن توپر یا مشکی خواهد بود. البته در نرم افزارهای مختلف، می توانید رنگ مورد دلخواه خودتان را بر روی  کندل ها انتخاب کنید. اما رنگ های مرسوم آنها مشکی و سفید است. قسمتی از کندل که بیرون از محدوده قیمت های باز و بسته شدن قرار می گیرد سایه( shadow ) نامیده می‌شود.

در تحلیل تکنیکال نمودارهاي شمعي با استفاده از قيمتهاي باز شدن، بسته شدن و سقف و کف شکل مي گيرند .نمودارهاي شمعي بهتر از بقيه نيستند، بلکه فقط واضح ترند.منظور از واضح تر آن است که با اين نمودارها قيمتهاي بالا و پايين روز به سرعت و سادگي تشخيص داده مي شود.هنگامي که قيمت صعودي باشد، بدنه شمع سفيد و هنگامي که قيمت نزولي باشد بدنه شمع سياه مي باشد. گاهي اوقات به جاي نمايش سياه و سفيد شمع هاي ژاپني آن ها را به صورت رنگي نشان مي دهيم. براي اين کار ما به راحتي سفيد را با سبز و سياه را با قرمز جايگزين کرديم . اين بدان معناست که اگر قيمت بسته شدن از باز شدن بيشتر باشد بلوك سبز رنگ است و اگر قيمت بسته شدن از باز شدن کمتر باشد بلوك قرمز رنگ است.

اشکال مختلف کندل ها در نمودار شمعی مورد استفاده در تحلیل تکنیکال؛

اگر قيمت بسته شدن بالاتر از قيمت باز شدن باشد، يک شمع توخالي يا سفيد کشيده مي شود . .
اگر قيمت بسته شدن پايين تر از قيمت باز شدن باشد يک شمع تو پر يا سياه کشيده مي شود . .
قسمت توخالي يا رنگ شده شمع ” بدنه اصلي ” يا بدنه ناميده مي شود . .
خطوط باريک واقع در بالا و پايين بدنه قيمت سقف و کف را نشان مي دهند و فیتیله ها ناميده مي شوند . .
بالاترين نقطه فیتیله بالايي ” سقف ” است . .
پايين ترين نقطه فیتیله پاييني ” کف ” است . .

اين گونه تصور کنيد که قيمت سهم در يک روز خاص با قيمت 4000 ريال بازگشايي مي شود و در قيمت 3600 ريال بسته مي شود. در طي روز سهام شرکت بين 3400 تا 4300 ريال در نوسان بوده است.بدنه شمع توپر است زيرا قيمت بسته شدن از قيمت باز شدن پايين تر است و بيانگر فشار فروشندگان است.( 1 )

اما در شکل شماره ( 2) قيمت بازگشايي سهم 3600 ريال و قيمت بسته شدن 4000 ريال بوده است.بدنه شمع بايستي تو خالي باشد زيرا قيمت بسته شدن سهم از قيمت بازگشايي آن بالاتر بوده است و بيانگر فشار خريداران است.

شمع سفيد بلند نشان دهنده فشار زياد خريداران است . هرچه قدر بدنه شمع بلند تر باشد، قيمت بسته شدن به سمت بالا از قيمت باز شدن بيشتر فاصله مي گيرد. اين امر نشان دهنده آن است که قيمت به طور قابل توجهي افزايش يافته است . به عبارتي گاوها، خرس ها را از ميدان به در کرده اند .شمع بلند مشکي ( توپر) نشان دهنده فشار زياد فروشندگان است. هرچقدر شمع مشکي بلندتر باشد، قيمت بسته شدن به سمت پايين از قيمت باز شدن بيشتر فاصله مي گيرد . اين امر نشان دهنده اين است که قيمتها به ميزان زيادي افت کرده اند و به عبارتي خرس ها با شکستن شاخ گاوها آنها را از ميدان به در کرده اند.

فیتیله هاي بلندتر و کوتاه تر در شمعها شواهد خوبي را در مورد معاملات انجام شده ارائه مي دهند . شمع هايي با فیتیله بلند نشان دهنده اين است که معامله گران از نقاط باز شدن و بسته شدن قيمت به خوبي دور شده اند. شمعهايي با فیتیله کوتاه نشان دهنده اين است که بيشتر معاملات حول و حوش نقاط بسته شدن و باز شدن قيمت صورت گرفته اند .
در تحلیل تکنیکال اگر فیتیله بالايي شمعي بلند و فیتیله پاييني آن کوتاه باشد نشان دهنده اين است که خريداران در ابتدا قيمت را بسيار بالا برده اند ولي بنا به دلايلي فروشندگان وارد شده اند و قيمت را دوباره نزديک به قيمت باز شدن، برگردانده اند.

اگر فیتیله پاييني شمعي بلند و فیتیله بالايي آن کوتاه باشد نشان دهنده اين است که فروشندگان ابتدا قيمت را به طور قابل توجهي پايين آورده اند ولي بنا به دلايلي خريداران آمده اند و دوباره قيمتها را نزديک به قيمت باز شدن برگردانده اند .

تفسير انواع نمودارهاي شمعي

نمودارهاي شمعي سفيد تو خالي در تحلیل تکنیکال

شماره

نام

تفسير

1

شمع بلند سفيد –بدون سايه

افزايشي زياد

2

شمع سفيد بلند

افزايشي زياد

3

شمع با سايه پايين تر

افزايشي

4

شمع سفيد بلند –سايه پايين تر

افزايشي

5

شمع سفيد بلند –سايه بالاتر

افزايشي ملايم

6

شمع سفيد کوتاه

افزايشي با ثبات

نمودار زير انواع شمع هاي سفيد افزايشي مورد استفاده در تحلیل تکنیکال را نشان مي دهد:

نمودارهاي شمعي سياه رنگ در تحلیل تکنیکال

شماره

نام

تفسير

1

شمع سياه بلند –بدون سايه

کاهشي زياد

2

شمع سياه بلند

کاهشي زياد

3

شمع سياه بلند –با سايه بالايي بلندتر

کاهشي

4

شمع سياه با سايه بالايي بلند

کاهشي

5

شمع سياه با سايه پايين تر بلند

کاهشي ملايم

6

شمع سفيد کوتاه

کاهشي با ثبات

نگاهي به شمع هاي سياه رنگ مي اندازيم که نشان مي دهد قيمتهاي بسته پايين تر از قيمتهاي باز قرار مي گيرند.

Bar Chart نمودار ميله اي

نمودار میله ای به صورت یک میله می باشد و اطلاعاتی از قبیل قیمت باز شدن، بسته شدن و دامنه نوسان قیمتی را می‌توان از آن دریافت کرد .این نوع نمودار بیشتر در دهه های قبل در امریکا رواج داشت از خصوصیات بارز این نمودار سادگی آن است که بعضی تحلیلگران به آن علاقه دارند.
در زير مثالي از نمودار ميله اي نشان داده شده است.

نمودار ميله اي در تحلیل تکنیکال

نکته: نمودارهاي ميله اي درتحلیل تکنیکال “OHLC “ هم نامیده می شوند. (مخفف Open, The High, the Low, and the Close قیمت بازشدن، بالا، پایین و بسته شدن).

نمودار ميله اي در تحلیل تکنیکال

مثالي از يک ميله در تحلیل تکنیکال قيمت آمده است:

خط کوچک افقي در سمت چپ که قيمت باز شدن را نشان مي دهد. .: Open
بالاترين قسمت ميله که نشان دهنده بالاترين قيمت در آن فريم زماني است .: High
پايين ترين قسمت ميله که نشان دهنده پايين ترين قيمت در ان فريم زماني است.: Low
خط کوچک افقي در سمت راست که قيمت بسته شدن را نشان مي دهد .: Close
چنانچه قيمت باز شدن سهم بالاتر از قيمت بسته شدن آن باشد، نشان دهنده کاهش قيمت آن سهم در طي دوره معامله مي باشد.
اگر قيمت باز شدن پايين تر از قيمت بسته شدن باشد نشان دهنده افزايش قيمت آن سهم در طي دوره معامله مي باشد.

نمودار ميله اي در تحلیل تکنیکال

نمودار ميله اي در تحلیل تکنیکال


 

• فایل های مرتبط

کار با الگوھای کندل استیک (شمعی ژاپنی) (۱۳ صفحه)

الگوهای شمعی (۶۴ صفحه)

الگوهای شمعی پایین رو (۱۰ صفحه)

آموزش کاربردی پترن های شمعی ژاپنی (۱۲۲ صفحه)

تابش نور شمعها بر بازار (نمودارھای شمعی) (۹ صفحه)

الگوهای شمعی (۶۴ صفحه)

نگاهی دقیق بر نمودار ها (۷ صفحه)

تحلیل تكنیكال و نمودار (۲ صفحه)

درباره چارت یا ھمان نمودار قیمت ھا (۴ صفحه)

مطالب زیر را حتما بخوانید:

 1. HAMID گفته؛
  16:35 2020/10/13

  سلام خیلی ممنون ، چرا میگین سیاه و سفید؟؟؟؟ توی تحلیل تکنیکال رنگ قرمز و سبز است

  • مدیر سایت گفته؛
   15:53 2020/10/15

   سلام
   برابر منابع آموزشی تو پر و تو خالی هست که به رنگ های سیاه و سفید
   تو نرم افزارهای تحلیلی شما میتونین این رنگ ها رو طبق سلیقه خودتون انتخاب کنید.

 2. علیه اکبرزاده گفته؛
  09:00 2020/10/11

  عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 3. ناشناس گفته؛
  05:52 2020/08/16

  سلام و درود به شرفتون واقعا دست مریضاد مطالب مفهومی و کاملا واضح بیان شده

 4. حامد گفته؛
  19:52 2020/07/28

  سلام برا یادگیری رسم نمودار چی خوبه منظورم رسم حمایت و مقاومت یا رسم نمودار

 5. داود گفته؛
  12:44 2020/07/16

  داود:
  بسیار عالی و جامع دستمریزاد به شما که زکات علمتان را پرداخت می کنید

 6. فاطمه گفته؛
  06:12 2020/07/07

  باسلام نمودار کندلی را در کدام سایت بورس می توان یافت؟

 7. ع. شیرازی گفته؛
  08:21 2020/06/30

  مختصر و مفید خیلی خوب آموزش داده اید ممنون

 8. حسین خان گفته؛
  09:56 2020/05/21

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما ممنون از مطالب واقعا مفیدتون

 9. محمد999 گفته؛
  11:09 2020/04/03

  سلام وممنون از توضیحات مفیدتون.در مورد کندلها در معاملات ،شخص باید برای معامله سهام کدام بازه زمانی رو بررسی کنه.روزانه،هفتگی یا ماهانه؟

  • مدیر سایت گفته؛
   18:18 2020/04/03

   روزانه و هفتگی

 10. مصطفی گفته؛
  11:37 2019/07/26

  سلام بسیار ممنون از توضیحاتتون

 11. سعید گفته؛
  12:57 2019/02/09

  سلام . واقعا دستتون درد نکنه که انقدر خوب و روان و کامل توضیح دادین . خدا خیرتون بده

 12. Ali گفته؛
  10:24 2019/01/11

  درود بر شما, معلوم است که جهت ارتقای دانش بورسی جامعه تلاش می کنید وصرفا”برای انتفاع شخصی قلم نمی زنید.
  ذکات علم نشر علم است.ایکاش دولتمردان ماهم زره ای جهت ارتقای دانش وعلم اقتصاد تلاش می کردند ونقدی نگیهای سرگردان را
  بجای سوق دادن برای انباشت تورم مفرط, ورکود مضاعف,درجهت حرکت بخشیدن به جریانات وچرخه های اقتصادی سوق می دادند.
  به امید آنروز.پیروز باشید.

 13. سید علیرضا گفته؛
  18:20 2018/11/06

  عالی بود ، خدا قوت

 14. ملک گفته؛
  19:17 2018/11/03

  سلام و تشکر از زحمات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه: