در آموزش تحلیل بنیادی یکی از مسائلی که روی آن تأیید می گردد، شاخص کل بورس و فراگیری نکات مربوط به آن است. بنابراین سرمایه گذارانی که در این راه قدم گذاشته اند می بایست تمامی دروس مربوطه را به خوبی آموخته تا در بازار بورس و سرمایه گذاری آن ها را پیاده سازند. شاخص کل بورس به معنای میانگین بازدهی سود می باشد.

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس از جمله معیارهایی اساسی در آموزش تحلیل بنیادی و آموزش تحلیل تکنیکال به شمار می آیند که در واقع وضعیت گذشته و حال بورس را از جوانب مختلفی مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهند و حتی این شاخص ها روند آینده بورس را هم پیش بینی می کنند. بنابراین با فراگیری شاخص کل بورس در طول این دوره های آموزشی می توان در تصمیم گیری های پویا و کارآمد خود در بازار سرمایه و بورس دست به سرمایه گذاری های مفیدی برده و با تکیه بر آموزش تحلیل بنیادی و تکنیکال نسبت به نوسانات شاخص ها در راستای سرمایه گذاری فعالیت خود را به پیش ببرید. امری که در بازار بورس بسیار حائز اهمیت است.

به بیان دیگر شاخص کل که به آن شاخص قیمت و بازده نقدی نیز اطلاق می گردد، بیانگر سطح کلی قیمت و سود سهام شرکت های مورد پذیرش در بورس می باشد. تغییرات شاخص کل، میانگین بازدهی سرمایه گذاران در بورس است.

همچنین بخوانید :  هوش مالی تفکری هوشمندانه

image001 9 - همه چیز در مورد شاخص کل

شاهد مثال برای شاخص کلی بورس

برای فراگیری شاخص کلی بورس توجه شما را به این شاهد مثال جلب می نماییم:

فرض کنید شخصی رو به خرید سهام شرکت الف در ابتدای سال با قیمت 150 تومان آورده است، اگر قیمت سهام این فرد در پایان سال رو به فزونی آورد و به 180 تومان برسد و شرکت در پایان سال به میزان 15 تومان سود نقدی به ازای هر سهم توزیع نماید، در مجموع می توان گفت که این فرد با توجه به قیمت سهم و دریافت سود نقدی 45 تومان سود بدست آورده است و بازدهی وی در پایان سال 30 درصد خواهد بود. چرا که سرمایه اولیه وی از 150 تومان هم اینک به 198 تومان رسیده است. بنابراین شاخص کل بورس یکی از پرکاربردترین شاخص های معرفی شده در بازار بورس و سرمایه است که می بایست بدان توجه شایانی نمود.

نکات کلیدی در شاخص کل بورس

در شاخص کل بورس باید این نکات را هنگام بررسی شاخص در نظر بگیریم که میزان تغییرات به عنوان شاخص کل بورس است. به این صورت که اگر شاخص کل بورس در طی یک سال مثلا از عدد 80 هزار به یکباره به 120 هزار واحد برسد، این عمل نشان دهنده این می باشد که میانگین بازدهی بورس در طی یک سال اخیر معادل 50 درصد بوده است. بنابراین طبق فرمول محاسبه شاخص کل بورس باید این نکته را مدنظر داشت که هر چقدر شرکت ها بزرگتر باشند، سرمایه بیشتری را عاید می آورند. پس به طور کلی شرکت های بزرگتر تأثیر به مراتب بیشتری روی شاخص کل بورس خواهند داشت.

همچنین بخوانید :  چگونگی رخ دادن ریسک نکول در اقتصاد

نکته دیگری که در خصوص شاخص کل بورس می بایست مدنظرگرفت و سرمایه گذاران با فراگیری این نکات برنامه های خود را به پیش برند، این مسئله می باشد که افزایش شاخص کل همیشه به معنای سودآوری سهام تمامی شرکت های زیر چتر بورس نیست. همانگونه که کاهش شاخص کل هم به منزله ضرردهی سهام همه شرکت ها نیست. بنابراین سرمایه گذاران با فراگیری آموزش تحلیل تکنیکال و بنیادی می بایست در نظر داشته باشند که شاخص بورس کل بیانگر میانگین بازدهی بورس است. بنابراین ممکن است حتی با وجود کاهش شاخص کل برخی از سرمایه گذاران در نهایت به سوددهی نائل آیند.


 

• فایل های مرتبط

شـــــاخـــص (۱۸ صفحه)

نگاهی تحلیلی بر شاخص های بورس (۳۳ صفحه)


مطالب مرتبط :


  1. بورس های بزرگ دنیا را بشناسیم  ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  2. هفت گام مفید و مؤثر برای فارکسرها  ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  3. تکنیک و استراتژی معاملاتی جسی لیورمور  ۱۳۹۸/۰۶/۳۰
  4. آشنایی با شاخص هم وزن و شاخص کل  ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  5. آشنایی با شرکت‌های هلدینگ  ۱۳۹۸/۰۵/۰۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست